Březen 2013

Magická posilovna 23.3.2013 - pocta Luboru Fiedlerovi

25. března 2013 v 13:44 | vladababka |  Akce
Jarní Magická posilovna v Přerově v sobotu 23. března 2013 byla spojená především s osobou slavného "vynálezce kouzel" pana Lubora Fiedlera, který se v dubnu letošního roku dožívá úctyhodných 80. let. Posilovnu zahájil prezident Unie moravských kouzelníků pan Josef Poncza a v dalším průběhu se moderování ujal Jirka Hadaš. Největším lákadlem byl seminář právě zmíněného Lubora Fiedlera, kterému asistoval Láďa Horák senior. Po skončení tohoto ojedinělého a vzácného semináře byl pan Lubor Fiedler pasován z rukou prezidenta UMK Josefa Ponczy na "Rytíře magické legie". Dále UMK udělila k životnímu jubileu 70. let - "Čestné uznání za celoživotní aktivní činnost v moderní magii" - Josefu Salingerovi. Poté se slova ujali Lubomír Roščák a pan Lubor Kellner, kteří k velkému překvapení oceněného předali titul "Rytíře magické legie" právě prezidentovi UMK panu Josefu Ponczovi, který též v letošním roce oslavil 70. let. Po těchto ceremoniích předvedli význační moravští kouzelnící "Poctu Luboru Fiedlerovi" při které předvedli jeho originální kouzla. Vystoupili postupně - předseda ostravské Nové scény magie Standa Dvořák, dále majitel MAGIC studia 2000 Ladislav Horák, prezident UMK Josef Poncza a nakonec 6-ti násobný držitel titulu mistr republiky v moderní magii Mgr. Petr Kravčík. Všechna vystoupení se setkala s velkým ohlasem všech přítomných, kteří naplnili restauraci Strojař v Přerově. Po přestávce a dobrém obědě pokračovala Posilovna zajímavým a profesionálně připraveným seminářem Jaroslava Randáčka - Marvina zaměřeným na "gramofonový program" z roku 1962 a jeho obnovenou reprízu po 50 letech z roku 2012. I tento seminář byl velmi kladně přijat a hodnocen. Po Marvinovi vystoupil se sympatickým manipulačním programem se stuhami a sponge balls liberecký předseda KKL Přemek Rajdl. Bylo na co koukat - elegantní kouzelník a bezchybné vystoupení - to je vizitka osobnosti Přemka Rajdla. Na závěr Posilovny proběhla tombola a vitěz krásného dortu podělil téměř všechny přítomné návštěvníky. Prodejce zde zastoupilo MAGIC STUDIO 2000 pánu Horáků a pan Michal Jansa. Kdo přijel - viděl a proto neprohloupil. Magické posilovny v Přerově mají již dlouhodobě svůj vysoký standard a tato poslední nastoupenou linii 100% dodržela.
Jarní Magickou posilovnu 2013 zahájil prezident Unie moravských kouzelníků Josef Poncza a dále uváděl Jirka Hadaš
Lubor Fiedler - "vynálezce zázraků" - krátkým obrazovým úvodem začal seminář světoznámé žijící legendy, která zavítala mezi kouzelníky do Přerova.
Pan Lubor Fiedler při památném semináři 23.3.2013 v Přerově - asistuje pan Ladislav Horák - MAGIC STUDIO 2000
Pan Fiedler ukazuje fotografii ze svého setkání s tehdy ještě málo známým Davidem Copperfieldem při jeho návštěvě USA. Mladý Copperfield si koupil od pana Fiedlera jeho kouzelnický originál - 3 karty na nichž se mění barevný rámeček. Byla zde k vidění i faktura s podpisem Copperfielda za toto kouzlo.
Takto pozorně sledovala kouzelnická "veřejnost" seminář pana Fiedlera.
Další Fiedlerův originál - "mizení šátku v ruce a jeho postupné objevování z prázdné krabice"
Zde L.Fiedler vysvětluje "jednoduchý elektronický" princip zmizení a objevení šátku - viz obrázek nahoře. Kdo se zúčastnil semináře ví, o čem mluvím.
Další z úžasných nápadů, který teprve půjde do výroby v japonském Tenyu. Pracovní názem tohoto triku je "Vošahlík". Krabička od karet se sama zvedá a padá na stole. Též drží částečně zvednuta na neviditelné kostce-úžasné.
Zde napravo vedle Karla Vaverky je skutečný pan Vošahlík, podle kterého nazval L. Fiedler své poslední kouzlo. Gratuluji pane Vošahlík!!
Jedna zásilka z Hong Kongu - jaké kouzlo asi skrývá?
Jde o jeden z prvních kouzelných vynálezů pana Fiedlera, tzv. kostku v kostce, aneb univerzální obal - zaležitost, kterou má téměř každý kouzelník na světě ve své sbírce a která vždy diváky nadchne a uvede jeho hlavu v nevěřícné kroucení.
Korále prostupující hůlkou - asistují Zdeněk Seemann z pražského Motorletu a Ladislav Horák
Další z nových triků Lubora Fiedlera - "karta projde tváří". Celý seminář byl velmi zajímavý a konec přišel bohužel
velmi brzo.
Po skončení semináře byl pan Fiedler pasován do stavu rytířského z rukou prezidenta UMK Josefa Ponczy.
Novopečený "Rytíř magické legie" Lubor Fiedler s erbem a jmenovacím titulem - vedle prezident UMK Josef Poncza
Pražský mág Jožka Benko s kouzelnickou legendou a rytířem Luborem Fiedlerem.
Dalším oceněným byl Josef Salinger, který též letos oslavil 70 let.
Nejvíce překvapený ze svého povýšení do stavu rytířského byl prezident UMK Josef Poncza, kterého za rytíře magické legie pasoval viceprezident UMK Lubomír Roščák a erb předával Lubor Kellner.
Prezident rytířem - zleva: principál Lubor Kellner, rytíř Josef Poncza, viceprezident UMK Lubomír Roščák
Následovala "Pocta panu Fiedlerovi" - kouzlí Standa Dvořák
kouzlí Ladislav Horák
kouzlí Josef Poncza a asistuje Jirka Hadaš
kouzlí Petr Kravčík
Dárek od mistra Kravčíka pro mistra Fiedlera
Památeční foto kouzelnických mistrů - zleva: Josef Poncza, Petr Kravčík, Lubor Fiedler, Ladislav Horák, Stanislav Dvořák
Následoval seminář MARVINA-Jaroslava Randáčka
MARVIN při svém semináři, který také velmi zaujal.
Přemek Rajdl - elegance v kouzelném provedení
Poté následovala tombola a neformální pobavení s kouzelníky. Pan Fiedler nám sděloval a ukazoval ještě mnoho dalších zajímavostí přímo u našeho stolu.

Jarní Magická posilovna 2013 se opět povedla a za to patří dík především pořadatelům. Takže děkuji a myslím, že mohu poděkovat za všechny, kdo se zúčastnili.

Klidné dny všední i sváteční a příjemné velikonoce přeje Vláďa Babka

I to se stane

24. března 2013 v 11:33 | vladababka
Stala se mi věc nemilá. Při psaní posledního článku jsem si vymazal všechny fotky z článků minulých a to až do října roku 2009. Takže se nedá bohužel vracet do minulosti. Chybami se človek učí. No nevadí, začínáme téměř od začátku. Hlavně zdraví.

Proto všechny zdraví a přeje klidné dny přítomné i budoucí - Vláďa Babka

Mikrovečer v Motorletu 15.3.2013

16. března 2013 v 18:06 | vladababka |  Magický klub Motorlet
V pátek 15. března 2013 proběhl v Magickém klubu Motorlet další z jeho pravidelných mikrovečerů. Opět vystoupilo šest kouzelníků v pořadí - Pavel Langer, Jarda Mallat, Honza Mazáč, Štěpán Šmíd, MARVIN-Jaroslav Randáček a Karel Vaverka. Celým večerem provázel Fanda Starý, technickou podporu zajišťoval Jirka Prek a Jirka Cvrček. Vše natáčel Pavel Barák. U stolů pro diváky, po skončení oficiální části, kouzlili Vláďa Babka, Roman Benýšek, Zdeněk Seemann. Režii večera měl předseda MKM Josef Vogl.
Mikrovečerem provázel Fanda Starý.
Prvním vystupujícím byl Pavel Langer
Pavel a divačka při kouzlu "karta na provaze"
S mentálním programem vystoupil ing. Jaroslav Mallat
Trik se zmizením vody byl velmi vydařený.
Líbil se i kouzelnici Evičce Vejšické a její kamarádce Zuzce.
Po první přestávce nastoupil s "Karlovarskou losovačkou" Ján Mazáč, který si přijel do Motorletu zakouzlit právě z Karlových Varů, kde bydlí.
Dále Honza předvedl jeho koncert s velkými čínskými mincemi. V tom je opravdu nepřekonatelný mistr!!
Na mikrovečer se přišel podívat i Roman Benýšek, dlouholetý člen MKM.
Čtvrtým v pořadí byl Štěpán Šmíd z KKL - Klub kouzel Liberec, který na mikrovečeru vystoupil jako host a zároveň jako šaman. Jeho vystoupení bylo velmi vtipné a zábavné.
Štěpánova etuda s divačkou, kdy hledají zmizelou kartu z balíčku a divačka nemá potuchy, kam karta zmizela!!
Vše ze svého místa natáčel opět neúnavný Pavel Barák
Po druhé přestávce vystoupil MARVIN Jaroslav Randáček se jeho Láskou.
MARVIN měl štěstí na výborně spolupracující diváky a tak se jeho vystoupení proměnilo v zábavnou show.
Na posledního vystupujícího se těšili Jožka Benko a Štěpán Šmíd.
Tím posledním vystupujícím byl již tradičně Karel Vaverka
Karel Vaverka s jeho fotem z mládí - trik za který vždy sklidí bouřlivý aplaus.
Technická podpora - Jirka Prek a Jirka Cvrček
Na závěr defilé všech vystupujících. Potom se již kouzlilo u stolů diváků.
A na úplný závěr se chtěl jeden z diváků vyfotit s kouzelníkem
a tímto se loučím - klidné dny budoucí přeje Vláďa Babka

Z natáčení videa na Seminář Velké ceny Divadla kouzel v Líbeznici

16. března 2013 v 17:22 | vladababka |  Akce

Během víkendu 9.- 10. března 2013 jsem natáčel video s triky, které předvedu na Semináři Velké ceny Divadla kouzel v Líbeznici ve dnech 5.-7. 4. 2013. Mé dosavadní semináře jsem měl zpracovány doposud pouze písemně s fotodokumentací provádění jednotlivých triků. Jarda Randáček se mi nabídl, že seminář můžeme natočit v Sibřině v jeho MARVIN ART studiu. Požádal jsem Jožku Benka aby mi pomohl jako "divák". Fanda Starý zapůjčil stěnu s pozadím. Já připravil seminář s názvem "Variabilita kouzel" a vybral triky. To bylo vše potřebné a mohli jsme začít. Nakonec z toho vzniklo 11 kouzel, které obsahují 3 karetní triky, 2 techniky falešného sejmutí, 3 mentální experimenty, 2 lehce manipulační kouzla a na závěr jedno bonusové překvapení. Součástí videa a semináře jsou i 2 Benkoviny - překvapivá kouzla od Jožky Benka. Byla to pro mne opět nová zkušenost a výzva a jsem rád, že jsem to zkusil. V současné době se vše ještě zpracovává a tak jsem sám zvědavý na výsledek naší společné práce na které se podílelo "BBC - Benko-Babka-Company", Casino falešných hráčů a Marvin ART studio Sibřina Jardy Randáčka.
Jarda Randáček připravuje kameru na natáčení.
Jožka Benko utlumuje světla
Vláďa Babka si pročítá text svého semináře
Poslední přípravy a může se začít
A již se může natáčet první teoretická část semináře naostro
Nyní vše předělat a připravit se na praktickou část semináře s ukázkami kouzel
Takový trochu "binec" na stole před natáčením triků
V "civilu" před natáčením
Vše ještě kontroluje Jožka Benko a můžeme začít.

Jak to všechno dopadlo budete moci posoudit sami, když se přijdete podívat na Seminář do Líbeznice v pátek 5.dubna 2013 od 20,30hodin, kdy je naplánován odborný seminář.

Klidné dny všední i sváteční přeje - Vláďa Babka


LEPŠÍ než SKUTEČNOST

8. března 2013 v 17:52 | vladababka
LEPŠÍ než SKUTEČNOST, Mystifikace a fikce v české a (plzeňské) společnosti 19. století. Přesně tak se jmenuje výstava, která je součástí programu 33. Smetanovské dny. Termín výstavy je od 23.2. do 19.5.2013 a koná se ve výstavním sále Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2. O výstavě informoval náš kolega Pavel Langer, který se spolupodílel na části této expozice dodáním starých kouzelnických rekvizit a starých hracích a vykládacích karet. Zároveň byl i spoluautorem celé výstavy. Část výstavy je věnována právě kouzlení a staré kouzelnické rekvizity jsou jejím velmi pěkným doplňkem. Výstava není velká, ale jsou zde velmi zajímavé exponáty a historické dokumenty o mystifikaci a fikci české a hlavně plzeňské společnosti. Některé z vystavených exponátu jsou k dispozici veřejnosti úplně poprvé.
Pavel Langer je jedním z našich současných největších sběratelů a znalců kouzelnických rekvizit, relikvií a hracích karet. Tyto své znalosti si nenechává pro sebe a ve spolupráci s Národním muzeem v Praze spolupořádá výstavy v různých částech naší republiky. Tím šíří slávu kouzelnického cechu a patří mu za to můj velký obdiv, poděkování a smekám před jeho prací svůj klobouk falešného hráče.
Plakátek na výstavu.
Vstupní panel k expozici o kouzlení
Vitrina s kouzelnickými rekvizitami Pavla Langera
Během výstavy je zde promítán film o starých kouzelnických rekvizitách - zde je MARVIN s karetním stoupačem
Rex, množící se lahve, cestování králíků, gilotina, ďáblova kostka a další rekvizity
Opravdu je v muzeu na co koukat
Na obrazovce zrovna předvádí spoluautor výstavy Pavel Langer čínské kruhy.
K vidění jsou zde i staré kouzelnické plakáty
Jan Wild alias WALDEN - plzeňský kouzelník
Další nádherné, funkční rekvizity
Na výstavě jsou k vidění i publikace, které jsou vystavovány na této výstavě vůbec poprvé a to právě zásluhou Pavla Langera
Kniha po které každý kouzelník touží!!
Další unikátní tiskoviny s kouzelníky, poprvé vystavované.
V rámci výstavy ve filmu kouzlím a předvádím cestování králíků - byl jsem mile překvapen.
Jasnovidectví, mnemotechnika, spiritismus, o tom všem se na výstavě dozvídáte.
Vitrína s ukázkami dobových hracích a vykládacích karet
Další prostory výstavního sálu s velmi zajímavou tématikou ohledně mystifikace.
Recesistické spolky v Plzni. Kdo se chce dozvědět více, at si zajede do Plzně
Tímto pozdravem z Plzně se s Vámi loučím a všem vřele doporučuji tuto zajímavou výstavu navštívit.
Ještě jednou opakuji - výstava trvá do 19. května 2013 a vstup je 40,-Kč.

Hezké dny dnešní i zítřejší přeje - Vláďa Babka

PS. Pavle, ještě jednou děkuji za velmi hezký žážitek!!


Falešní hráči na plese v Liberci

8. března 2013 v 11:16 | vladababka
2. března 2013 se Falešní hráči prezentovali v Libereckém centru Babylon, kde se konal Policejní ples. Falešní hráči zde na přání pořadatelů vystoupili již potřetí a byli "zamluveni" i na další rok. Účast byla veliká a Falešní hráči opět sklidili velký úspěch.
Připravený sál čeká na první hosty policejního plesu
Šéf CFH Jakub Kroulík dolaďuje "sukénku" na ruletě. Krupiér Petr a Pavel Dolejška přihlížejí jak šéf pracuje.
Moje maličkost, ještě v "civilu" připravuje stolek falešného hráče hazardních her.
Úderem 20,00 hodiny Jakub Kroulík se sličnou moderátorkou zahájil slavnostní ples policie.
Hazardní hra v kostky. Zde celý večer kraloval a diváky bavil iluzionista a člen Casina falešných hráčů Pavel Dolejška.
U rulety se činila Helenka Pilná a krupiér Petr.
Helenka si sebou přivezla svého sympatického portugalského "skoromanžela". Že jim to ale sluší?
Jakub za mne občas zaskočil u stolku falešného hráče.
Nejlepší hráči a finalisté při půlnoční "ruské ruletě".
Po každém výstřelu se počet finalistů zmenšil.
A zde je vítězka "ruské rulety" a nejlepší hráčka plesu.

Bylo to hezké vystoupení Casina falešných hráčů a z Liberce jsme odjížděli spokojeni.

Příjemné dny současné i budoucí přeje - Vláďa Babka