Duben 2013

Karlovy Vary 27. dubna 2013 - Setkání kouzelnických legend

28. dubna 2013 v 16:08 | vladababka |  Akce
V sobotu 27. dubna 2013 proběhlo v Karlových Varech v pořadí již 5. "Setkání kouzelnických legend" opět pod taktovkou Jána Mazáče a Dua Batinni - Jacka a Vlaďky. Celý program moderoval a techniku dodal karlovarský kouzelník Kamil Burda. Setkání se již po třetí uskutečnilo v karlovarské restauraci Pyramida. Sjelo se 64 kouzelníků z celé republiky i zahraničí. Z kouzelnických "legend" zde byli k vidění např. pan Honza Hrozek - Hanssini,který přijel z Německa, Karel Vaverka, Jaroslav Randáček - MARVIN, Zdeněk Schejbal, Josef Poncza, Jan Jedlička, Jaroslav Dubský, Petr Kravčík, Vlasta Kratochvíl, Mr. Roise z Belgie, Jack Batinni z Holandska, Zdenek Seemann, Ján Mazáč, Standa Dvořák, Igor Táborský a mnozí další, kterým se omlouvám, že je všechny nejmenuji. V nabitém programu vystoupilo 15 kouzelníků se svými vybranými programy. Bylo se opravdu na co dívat, což přítomní hosté tohoto setkání ocenili vždy velkým potleskem. Velký dík patří pořadatelům Jánu Mazáčovi a Duu Batinni, kteří připravili zájemcům o magii opravdu kouzelné chvíle.
Kaňkou na tomto kouzelném odpoledni byla snaha majitele restaurace Pyramida co nejvíce vydělat a tak mimo kouzelnickou akci si přibral ještě jednu svatbu. To se v jedné, ač velké místnosti, opravdu dohromady nedá skloubit. Kouzelníci i svatebčané se chtěli bavit každý po svém a tak dohodnout se, byl občas pro obě strany docela problém. V tomto směru bych chtěl vyzvednou osobnost Mgr. Petra Kravčíka, který svým "diplomatickým" a umírněným jednáním (při výhradách svatebčanů ohledně hlasitosti zvukové techniky při jeho kouzelnickém vstupu) předešel možným budoucím "konfliktům" mezi oběmi stranami přítomných. Nakonec však celé odpoledně proběhlo celkem v klidu. Jak mi dnes sdělil Honza Mazáč, pro příští rok se již vybírá jiné místo, kde si budeme moci kouzlit sami a nerušeně.
A nyní již k samotné akci:
Restaurace Pyramida přivítala Kouzelnické legendy v sobotu 27. dubna 2013.
Sjeli se kouzelníci z celé republiky - pan Pícha s přítelkyní z Českých Budějovic, Jirka Novotný z Mostu, pan Štoudek ze Svitav, Pavel Maloš z Prahy, Pepa Poncza z Ostravy, Jarda Mallat z Prahy a další.
Honza Mazáč, Jarda Mallat, Honza Hrozek, Karel Vaverka
Z Děčína přijel mistr republiky v mikromagii Zdeněk Schejbal - Zdeňku děkuji, Tě za užitečné rady!
Celé odpoledne natáčel Pavel Barák. Mezi Evou Vejšickou a Simonou Černých seděl Zdeněk Seemann. Dále zde byli manželé Batinni z Holandska a Roisovi z Belgie.
Předseda Magického klubu Motorlet s přítelem Prezidentem Unie Moravských kouzelníku Josefem Ponczou.
Pavel Maloš- Paul MERILD (věk 324 let kouzelnických) a Jarda Randáček - MARVIN (věk 80 let lidských)
Setkání kouzelnických legend ve 13,30 hodin zahájil organizátor Ján Mazáč.
Po oficiálním zahájení a uvítání všech účastníků byl Ján Mazáč i prvním vystupujícím.
Druhým vystupujícím byl Paul MERILD
Z Ostravy přijel vystoupit Standa Dvořák - předseda Nové scény magie Ostrava
Po první přestávce se předvedl dlouholetý předseda MKM Zdeněk Seemann.
V této době se začali scházet první svatební hosté a zasedali ke stolu v patře.
Vítěz legendární Magiáles Šari Vari Jaroslav Dubský při svém vystoupení.
Pětinásobny mistr republiky Mgr.Petr Kravčik měl své vystoupení pevně v ruce - jak všem doslovně ukazuje.
Při Petrově kouzlení došla nevěsta se ženichem a přítomní svatebčané se dožadovali ticha. Petr vše bravurně zvládl a svoje číslo v klidu dokouzlil.
Falešným hráčům z Casina falešných hráčů udělil Petr lekci, jak se mistrovsky podvádí při "skořápkách" a v závěru svého vystoupení všechny pozval na jeho podzimní seminář s názvem "Alzehamier seminar, aneb kouzla pro všechny, co si hovno pamatují". Myslím, že bude mít plno.
Jako poslední v tomto druhém bloku vystoupil další organizátor tohoto setkání Jack Batinni z Holandska.
Vystoupení Jacka pozorně sledoval Honza Mazáč
Ve třetím bloku jako první vystoupil Igor Táborský
S ukázkou "úžasné paměti" vystoupil Vláďa Babka a za asistenta si vzal kolegu z Casina falešných hráčů Jakuba Kroulíka.
Při tomto vystoupení se šachovnicí se jedná o opravdu vrcholné číslo z oboru mentální magie.
Dalším mentalistou byl Jan Hrozek z Německa. Asistovaly mu Eva Vejšická a paní Roiseová z Belgie.
Usměvavý Honza Hrozek při svém dalším "mentálním kousku". Honzíku přeji Tě hodně zdravíčka do budoucnosti!!
O přestávce před posledním blokem jsme obdivovali pracovní kufr Petra Kravčíka. Zleva Pepa Poncza, Jana Ponczová, Pepa Pícha, Standa Dvořák a Pavel Maloš.
Honza Hrozek ukazuje nové triky Vláďovi Babkovi a Jožkovi Benkovi.
V posledním bloku vystoupil jako první bývalý prezident Českého magického svazu Vlasta Kratochvíl.
Karel Vaverka z Magického klubu Motorlet - doživotní čestný prezident ČMS.
Celý sobotní program kouzelnických legend moderoval Kamil Burda
Jako předposlední vystoupilo Duo Radek a Simona, čerství držetelé Grand Prix z letošního 10. jubilejního ročníku Velké ceny divadla Kouzel Pavla Kožíška.
Radek a Simona při svém vystoupení.
Na závěr všech vystupující vystoupil precizní Mr. Roise z Belgie.
MR. Roise při svém čísle s velkými zámky a klíčem.
¨NASCHLEDANOU" tak se rozloučil MR. Roise se všemi diváky sálu v restauraci PYRAMIDA v Karlových Varech.

Tímto vystoupením skončila oficiální část "Setkání kouzelnických legend 2013" v Karlových Varech. Poté se již povídalo a kouzlilo u stolů a účastníci se postupně rozjížděli do svých domovů.

Ještě jednou děkuji organizátorům Jánu Mazáčovi, Duu Batiini, moderátorovi Kamilu Burdovi i všem vystupujícím za kouzelné odpoledne a budu se těšit do Karlových Varů na setkání v roce 2014.

Klidné dny současné i budoucí přeje Vláďa Babka

Masters of Magic 2013 Saint Vincent

16. dubna 2013 v 17:23 | vladababka |  Akce
Posílám letmou vzpomínku na Masters of Magic 2013 v Saint Vincent. Dostal jsem se opravdu do kouzelnického nebe. Osobní setkání s takovými současnými magickými hvězdami jako Lu Chenem, Dynamem, Luisem de Matosem, Luke Jermayem, Tabarym, Woody Aragónem, Topasem, Max Mavenem a mnoha, mnoha dalšími, se opravdu podaří jen na těch největších světových kouzelnických setkáních. Stálo to opravdu za to!!. Jsem nabit mnoha dojmy a zážitky. Sobotní večerní gala bylo super, ale i ostatní představení a semináře byly skvostné. Parta se kterou jsem jel byla úžasně kouzelná. Dělat o Masters of Magic článek, by bylo asi pro mne i časově neúnosné, a hlavně bych mohl na něco zapomenout a to by byla velká škoda. Proto využijte náhodných setkání se mnou a rád Vám o této světové akci budu vyprávět. Oficiální článek se objeví až v nové moderní magii. To zařídí Tom Gryf a já rád dodám fotografie. Většinou se to pak stejně vše dubluje s mým blogem a tak to rád přenechám jiným. Alespoň se budete mít na co těšit.
Tři mentalisté - Luke Jermay, Vláďa Babka (ten největší cha cha!!) a Max Maven
Francis TABARY - splnil se mi můj dlouholetý sen se s tímto pánem setkat a vidět ho dělat jeho provaz naživo!!
Mistři Magie
Luis de Matos po obdržení ceny pro nejlepší světové kouzelníky
Takhle pro nás kouzlil Dynamo, při večerních setkáních.
Nejlepší magické setkání světa.
Jožka Benko s jedním ze současných nejlepších světových kouzelníků - Lu Chenem
Úplně jsem z toho všeho ztratil hlavu.

Klidné a slunečné dny budoucí i současné přeje Vláďa Babka

Seminář Vládi Babky na DVD

9. dubna 2013 v 9:55 | vladababka |  Akce
Vzhledem k zájmu o můj seminář, který jsem předvedl na 10. ročníku Velké ceny Divadla Kouzel v Líbeznicích Vám sděluji, že jsem se rozhodl dodatečně vydat ještě několik kusů tohoto semináře na DVD. Původně bylo zhotoveno pouze 30 ks, které byly na festivalu rychle prodány. Cena tohoto DVD je 299,-Kč.
Případní zájemci mne mohou kontaktovat na známém spojení telefonicky (+420 603 770 207), či emailem (vbabka@seznam.cz). Způsob dodání domluvíme.

Hezký den přeje - Vláďa Babka

Velká cena Divadla kouzel 5.-7.dubna 2013

8. dubna 2013 v 22:13 | vladababka |  Akce
DUO RADEK a SIMONA držitelé GRAND PRIX 10. ročníku mezinárodního festivalu Velké ceny Divadla Kouzel v Libeznicích.

Ve dnech 5. - 7. dubna 2013 se v Líbeznicích u Prahy v Divadle Pavla Kožíška konal jubilejní 10. ročník Velké ceny Divadla Kouzel. Proběhly tři tématické semináře, které postupně předvedli - v pátek - Vláďa Babka a v sobotu proběhl seminář německé kouzelnice Marlen Aignerové a poté seminář Jána Mazáče. Porota byla v sestavě - předseda István Giczi z Maďarska, dále Martina Dvořáková, Ján Mazáč, Erich Valko a Vláďa Babka. V rámci tohoto festivalu se též konal dlouho očekávaný a předem velmi diskutovaný Magický sněm 2013 Českého magického svazu. Pomocí fotografíí Vám, kteří se nemohli zúčastnit, pomůžu zprostředkovat atmosféru tohoto festivalu.
PÁTEK 5. dubna 2013

Divadlo kouzel Pavla Kožíška v Líbeznicích očekává první návštěvníky festivalu.
A již přicházejí - Ján Mazáč z Karlových Varů a Ing.Oldřich Holas z Brna
Kouzelníci - Radek Bakalář z Českých Budějovic, Tom Gryf a Michal Nesveda z Prahy
V restauraci KATRAN již seděli prodejce a předseda poroty István Giczi z Maďarska, Láďa Hostička a Filip Stružka z Kroměříže a Jožka Benko z Prahy.
Potkali se zde přátelé - Vláďa Babka a István Giczi s Robinem
Celý festival a zároveň první soutěžní blok v pátek v 18,00 hodin zahájil pořadatel festivalu a prezident ČMS Pavel Kožíšek. Většinu soutěžních bloků a gala s přehledem moderoval Tom Gryf.

1. soutěžní blok
Jako první vystoupil v kategorii Všeobecná magie (VS) polský kouzelník SIMON - předvedl roli cestovatele po různých zemích.
V kategorii Ostatní (OS) soutěžil Polák Tomáš Gidzinsky - vítěz této kategorie
V rámci festivalu vystoupil již známý Martin Staněk alias "Bill Hejli" z Divadla Kouzel Praha od Jardy Randáčka-MARVINA, který za svoje nesoutěžní vystoupení, v rytmu rock and rollu, obdržel z rukou Pavla Kožíška "Zvláštní cenu festivalu". Martin měl z této ceny obrovskou radost.
Matěj Eszwowicz z Polska soutěžil v kategorii Junior 2
Z Kroměříže přijel a soutěžil Pavel Křižan v kategorii VS. V programu měl zařazený m.j. "Tabaryho provaz" a zmenšovací karty. Vystoupení bylo sympatické.
S nesoutěžním programem vystoupil Aleš Hrdlička (na snímku s náhodnou divačkou) a všechny přítomné na závěr tohoto prvního soutěžního bloku pobavil.

Seminář 5.4.2013
Večerní seminář festivalu s názvem "Variabilita kouzel" převedl Vláďa Babka. Účastníci si mohli po jeho skončení zakoupit tento seminář na videu, které jsem pro tuto příležitost natočil.
V rámci semináře byly předvedeny i BENKOVINY - originální kouzla od našeho magického kamaráda Jožky Benka.

SOBOTA 6.dubna 2013
2. soutěžní blok od 10,00 hodin
Ve druhém soutěžním bloku v sobotu od 10,00 hodin vystoupil jako první v oboru Manipulace (M) Aleš Březina z Jablonce nad Nisou a získal druhé místo v této kategorii.
Duo Aneta a Jana z Kroměříže v kategorii Junior 2 získaly druhé místo.
Ondřej Soukup v kategorii Junior 2 obsadil třetí místo.
V kategorii Junior 1 soutěžil Filip Stružka a skončil na druhém místě.
Velmi vtipně soutěžní bloky moderoval Tom Gryf - zde kouzlí s malým divákem
Dalším soutěžícím v tomto dopoledním bloku byl Michal Kovařík v kategorii Manipulace (M). Tento kouzelný kovboj se ve své kategorii umístil na prvním místě.
Soutěžní blok uzavřeli svým klasickým, ale stále velmi koukatelným a profesionálně provedeným vystoupením, Duo Radek a Simona.

Přestávka
V přestávce mezi dopoledním a odpoledním blokem se sešli Miloš Malý a Ing. Holas.
I porotci měli přestávku a tak jsem zaskočil za Japoncem panem Kikuchi pro památeční fotografii a zakoupit od něj nějaké "radosti"
Sympatická a tichá paní Alžběta, kterou vždy vidíme ve společnosti s Istvánem Giczim se též uvolila a společně jsme zapózovali. Za tuto fotogragii jsem velmi vděčný.
Kouzla Kikuchiho obdivoval i falešný hráč Jakub Kroulík, který se na festivalu staral o ozvučení.
Karel Kašák většinou kouzelníky fotí, ale zde má čas se s nimi i bavit. Zleva - Karel Kašák, Martin Staněk, Tomáš Hrdlička, Jakub Kroulík-stojící, Tom Gryf a v kloboučku Radek Bakalář - krásná sešlost!
3. soutěžní blok - sobota 14,00 hodin
Pavel Wurcel - vítěz kategorie Junior 2.
Verunka Černá - vítězka kategorie Junior 1.
Amatérský kouzelník z Kolína Filip Šichman, uměleckým jménem GOURA, měl hezké vystoupení (VS) s levitací bankovky za pomoci diváka. Něco, co již dlouho na našich jevištích, při soutěžích, nebylo vidět. Sympatické vystoupení!
Nestárnoucí MARVIN - Jaroslav Randáček se svým dnes již klasickým "kubusem" získal ve své kategorii (VS) po zásluze 3. místo.
V nejvíce obsazené kategorii VS získala 2. místo Adélka Svobodová.
Posledním soutěžícím tohoto bloku byl v kategorii Iluze Aleš Březina, který právě za toto vystoupení obsadil 1. místo.

Semináře v sobotu 6.4.2013

Od 16,00 hodin vystoupila se svým seminářem Marlen Aignerová z Německa a poté vystoupil se svým seminářem Ján Mazáč z Karlových Varů.
Ján Mazáč při svém sobotním odpoledním semináři. (Paní Aignerovou jsem bohužel nezastihl, jelikož jsem byl na jídle a čekal a čekal a čekal na svůj "denní příděl").

4. soutěžní blok - mikromagie

Soutěžní blok v mikromagii uváděl Mgr. Michal Pokorný
Jako první vystoupil Radek Bakalář - konečné 3. místo v mikromagii
Dalším soutěžícím byl Filip Stružka.
Poprvé se před porotu postavil se svým soutěžním vystoupení Láda Hostička a zanechal nejen v porotcích,ale i ve všech přihlížejících divácích, velmi sympatický dojem.
GOURA- Filip Šichman - vítěz mikromagické soutěže.
Nejmladší účastník této kategorie 12-letý Standa Ogriščenko si svým vystoupením získal a podmanil všechny lidi v sále a po zásluze získal při svém prvním veřejném vystoupení 2.místo.

Na konec mikromagického bloku vystoupil s ukázkou svého umění Ján Mazáč
Porotce a seminarista Ján Mazáč

Dealer show

Ve večerním dealer show vystoupili
Magic KIKUCHI
Miroslav Vukovič ROSSY - prodejce, kouzelník a majitel Magic Musea ROSSY v Srbsku.

Neděle 7. dubna 2013

GALASHOW od 14,00 hodin
U vchodu vítal všechny návštěvníky galashow ředitel festivalu Pavel Kožíšek
Návštěvníci - Jakub Kautský, Miloš Malý, Standa Ogriščenko
Galashow zahájil svým manipulačním vystoupením Aleš Březina
Celé galashow moderoval elegantní Tom Gryf
Vítězové kategorie Junior 1 - Filip Stružka - 2. místo a Verunka Černá - 1. místo
Vítězové kategorie Junior 2 - Duo Aneta a Jana - 2.místo, Ondřej Soukup - 3.místo, Pavel Wurcel - 1.místo
Duo Aneta a Jana také v galashow vystoupily.
Vítězové v mikromagii - Filip Šichman - 1.místo, Standa Ogriščenko - 2.místo, Radek Bakalář - 3.místo
V průběhu galashow si zakouzlil i Tom Gryf se svými krásnými asistentkami.
Vítěz kategorie Iluze - Magic Alex a "jeho" slečny. Aleš Březina
Vítězové v kategorii Všeobecná magie - Jaroslav Randáček - 3.místo, Adéla Svobodová - 2.místo, DUO RADEK a SIMONA (Černých) - 1.místo.
Simona, pan Srstka a Radek při přebírání ceny za 1.místo
Jako host v galashow vystoupil známý trapnomagik Richard Nedvěd a jeho oběťmi se staly Karel Voříšek a Zdeněk Srstka.
Úžasné bylo vystoupení Radka Bakaláře. Je to prostě Mistr ve svém oboru na jevišti.
Vítězová v oboru manipulace Michal Kovařík - 1.místo a Aleš Březina - 2.místo
Cenu Miss Magie festivalu získala Adélka Svobodová a cenu ji předal Pavel Trávníček.
Se svým kouzelnicko-žonglérsko-artistickým číslem vystoupili Aleš Hrdlička a Zuzka Drábová
Vítězem v kategorii Ostatní se stal Tomáš Gidziňski z Polska. Cenu předávali Karel Voříšek a Eduard Hrubeš.
Poté vystoupil Magic Kikuchi s jevištním programem
a na řadu přišla i Kikuchiho proslavená laserová show.
Prezident festivalu přišel vyhlásit hlavní cenu GRAND PRIX
kterou převzalo DUO RADEK a SIMONA.
Na závěr vystoupil Magic ALEX se svými iluzemi.
Závěrečná děkovačka všech učinkujících v galashow 10. ročníku Velké ceny Divadla kouzel.

10. ročník Velké ceny Divadla kouzel v Líbeznicích skončil, pořadatelé si oddechli, že vše proběhlo v pořádku. Vítězové se již těší na příští kouzelnický festival, aby mohli sbírat další ocenění. Ti co nevyhráli se budou snažit, aby právě oni stáli na stupních vítězů. Porotci si znova promítají v mysli všechna vystoupení soutěžících a jsou spokojeni, že rozhodli spravedlivě. Co říci na uplný konec - letošní 10. ročník skončil a tak ať žije ročník 11.

S pozdravem a přáním hezkých, bezstarostných dnů budoucích se loučí - Vláďa Babka

Magický sněm 2013 ČMS

8. dubna 2013 v 22:05 | vladababka |  Akce
V rámci 10. ročníku Velké ceny Divadla kouzel se v Líbeznicích konal (od 10,00 - 12,00 hodin) dlouho očekávaný a hodně diskutovaný Magický sněm 2013 na kterém se měly odsouhlasit nové stanovy, nový soutěžní řád, volba nového vedení a volba prezidenta Českého magického svazu. Magického sněmu se celkem zůčastnilo 62 členů ČMS. Sněm zahájil současný prezident PhDr. Pavel Kožíšek a celou další schůzi velmi dobře a kvalifikovaně řídil Mgr. Michal Pokorný.
Prvním bodem bylo Projednání návrhu nových stanov a rozhodnutí o návrhu. K tomu byly písemně v předepsané lhůtě dodány od několika členů připomínky. Tyto připomínky byly na místě vysvětleny a posléze všemi členy postupně odsouhlaseny a zařazeny, či nikoliv, do nových stanov ČMS z.s. (zapsaný spolek)
Poté následovala Zpráva prezidenta PhDr.Pavla Kožíška
Prezident ČMS při své bilanční zprávě.
Členové ČMS - účastníci sněmu 2013
Dále následovala zpráva o hospodaření
kterou přednesla Jarka Svobodová, pověřená vedením svazu.
Bodem na který se nejvíce čekalo byla volba nových orgánů ČMS. Byli navrženi 4 kandidáti na prezidenta ČMS a to: stávající prezident PhDr.Pavel Kožíšek, současný viceprezident Tomáš Hrdlička, s návrhem na našeho slovenského kolegu PhDr. Alexandra Geriče přijel Jirka Hadaš a přímo na sněmu byl právě Jiří Hadaš navržen na jednoho z kandidátů na nového prezidenta ČMS.
S návrhem kandidatury na Alexandra Geriče vystoupil Jirka Hadaš. Přečetl i úryvky z emailu od pana Geriče, který s možnou kandidaturou souhlasil, ale zároveň uvedl i možné výhrady, které k jeho zvolení mohou být překážkou.
Ještě před samotnou volbou se přihlásil o slovo viceprezident ČMS Tomáš Hrdlička s tím, že se vzdává své kandidatury na nového prezidenta ve prospěch stávajícího prezidenta Pavla Kožíška.
Tak zůstali tři kandidáti - Pavel Kožíšek, Alexander Gerič a Jiří Hadaš.
Poté proběhly tajné volby.
Hlasující členové ČMS
Sčítací komise sečetla hlasy a Mgr. Pokorný vyhlásil výsledky voleb
Z počtu 62 přítomných členů ČMS bylo odevzdáno 62 hlasovacích lístků, z toho byl jeden neplatný.
Z 61 hlasů získal:
2 hlasy - Jiří Hadaš,
4 hlasy získal - PhDr. Alexander Gerič,
55 hlasů získal PhDr.Pavel Kožíšek.
Následně byl za viceprezidenta znovuzvolen Tomáš Hrdlička a ekonomem svazu se stala Jarka Svobodová.
Staronový prezident Českého magického svazu PhDr. Pavel Kožíšek
Projednání návrhu nového soutěžního řádu, které mělo následovat po volbě nového vedení ČMS, bylo vyřazeno z programu
Závěrečný proslov staronového prezidenta, který zároveň ukončil Magický sněm 2013 Českého magického svazu.

Nově zvoleným členům vedení Českého magického svazu blahopřeji a přeji jim do jejich budoucí práce pevné nervy a hodně zdraví!!!

V krátkosti to nejdůležitější zaznamenal a všechny zdraví a všem přeje zdraví - Vláďa Babka

Kouzlo Ameriky v Motorletu

5. dubna 2013 v 10:18 | vladababka |  Magický klub Motorlet

V úterý 2. dubna 2013 se v Magickém klubu Motorlet konal další z pravidelných salónků. Tento večer byl ale iiný. Pozvání Vládi Babky ochotně vyhověl sympatický kouzelník - iluzionista Jan Vaidiš. Tento mág, člen Divadla kouzel Praha, je známý především v oblasti rakovnicka, plzeňska a Karlových Varů. Své řemeslo dělá velmi poctivě a tak je jedním z těch, kteří šíří slávu a tajemno kouzelnického cechu. Nakonec přesvědčte se sami a po zadání jeho jména na internetu uvidíte Janovu práci na vlastní oči. Hlavním důvodem pozvání Jana Vaidiše do Motorletu bylo povídání o jeho loňské cestě do USA, kde se osobně setkal s Davidem Copperfieldem a navštívil vystoupení Crisse Angela. Téměř hodinu a půl dlouhé povídání mezi Vláďou Babkou a Honzíkem Vaidišem sledovali členové MKM i další hosté velmi pozorně a nakonec celé vystoupení ocenili velkým potleskem. Pokusím se Vám toto "povídání" zkráceně přiblížit.

Vláďa: Honzíku jak jsi přišel na nápad odjet za Copperfieldem do Ameriky a co tomu předcházelo?
Honza: Svět iluzí a kouzel mne lákal od malička a to byl i důvod proč jsem začal kouzlit. Mým vzorem byl právě David Coperfield. V loňském roce 2012 jsem měl naplánovanou svatbu se svojí přítelkyní Katkou se kterou jsem se také v červenci oženil. Nabídl jsem ji, jestli nechce zažít kouzelnou svatební cestu. Samozřejmě souhlasila a tím bylo rozhodnuto. Mimo svatebních darů se naše rodiny složily a přispěly na naši cestu. Moc jim děkujeme. Čtyři měsíce dopředu jsme objednali lístky na kouzelnická vystoupení a zajistili letenky.V té době, jsem díky doporučení Ládi Horáka (MAGIC STUDIO 2000), začal po internetu komunikovat s Ondrou Pšeničkou, který dočasně studuje v USA a kterého jsem do té doby osobně neznal. Ondra mi také doporučil většinu magických zajímavostí v Las Vegas a dalších městech, co navštívit a čeho se naopak vyvarovat. Za to jsem mu stále vděčen a moc mu děkuji. Těším se na osobní setkání s ním. Taková byla příprava na cestu a v říjnu jsme konečně odletěli.
Vláďa: Jaký byl největší zážitek ze světa kouzel na této cestě?
Honza: Samozřejmě jsem se nejvíce těšil na show Davida Copperfielda a na osobní setkání s ním v Las Vegas. Mé očekávání se nejen splnilo, ale v mnohém i předčilo naše sny.
Řeknu to slovy mé manželky Katky: "David Copperfield byl naprosto dokonalý, krásný, charismatický, neustále se usmívající a troufla bych si říci, že snad vůbec nestárnoucí chlap. Umí se na podiu pohybovat, chovat, má výborný mluvený projev, je zábavný a zároveň tajemný. Jeho show vypadala naživo naprosto stejně, jako kdyby byla setříhaná a upravená v televizi, byla prostě báječná"!
Honza: Po vystoupení jsme měli možnost se s Davidem osobně setkat přímo na podium na kterém před chvílí kouzlil. Přijal nás 6, shodou okolností tři páry a i při tomto setkání byl velmi příjemný a nechal se s námi vyfotit. To je pro každého kouzelníka taková ta "Fotka snů".
Vláďa: Jaké další silné zážitky jste si z Ameriky přivezli?
Honza: Prošli jsme téměř celý New York a Las Vegas a každé místo je něčím originální. New York je tajemný, krásný a plný historie. Dívali jsme se z Empire State Buildingu na celý Manhattan a též ze Sochy Svobody. Las Vegas je pohádkové město plné neskutečně velkých, ale zárověň krásných hotelů. Obě města mě hodně oslovila, jsou krásná, dokonalá, moc se mi líbilo velké množství lidí, krásné památky. V Las Vegas je neuvěřitelný noční život a chuť se neustále bavit a kolikrát ani nevědět, zda je den, či noc. Nesmím zapomenout jak úžasný byl pohled na Grand Canynon, kde jsme pocítili atmosféru západu slunce a to byla také neskutečná krása.
Vláďa: Honzíku na zdraví! Navštívili jste i jiná představeních mimo Copperfielda?
Honza: V New Yorku jsme byli na Brodwayi na muzikálech Chicago a Evita, v Las Vegas na show Crise Angela a na akrobatické show KA Cirque du Soleil. Všechna představení mají krásné velmi nákladné kulisy, úžasné automatické zařízení divadel, učinkují zde světové hvězdy showbussinesu. Například v Evitě měl hlavní roli Ricky Martin, který byl naprosto úžasný. Atmosféra při těchto představeních je odlišné od té co známe z našich českých divadel. Jsou tam velmi natěšení diváci, kteří se jdou na show především bavit. Každé vystoupení končilo neuvěřitelným aplausem, obrovskou "standing ovation". U nás jsem takovou atmosfétu v žádném divadle ještě nezažil.

Vláďa: Jak se liší kouzelnická představení v Čechách a v Americe?
Honza: Každé představení je tam dotaženo k absolutní dokonalosti, tyto show jsou také neuvěřitelně drahá. Diváci se jdou na kouzelnické představení bavit, nejdou odhalovat tajemství. Vše s kouzelníkem prožívají, jsou svolní k vystoupení na jevišti a velmi dávají najevo, když se jim některá kouzla líbí. To v Čechách mají diváci trochu ostych ze setkání s kouzelníkem a rádi odhalují podstatu triků, čímž se sami ochuzují o to krásné v čemž právě kouzlení spočívá - t.j. nechat se vtáhnout do světa iluzí, snění, kouzel a magie a zapomenout na všední starosti.
Vláďa: Jak se Vám líbilo vystoupení Crisse Angela?
Honza: Byla to také velkolepá show pro téměř tisíc diváků, ale osobně jsem byl z jeho vystoupení docela rozčarován. Show byla hezká, ale vadilo mně, že například i potlesk si Criss někdy vynucoval. Setkat se s ním, nebo dokonce pořídit společnou fotografii je již opravdu velký problém. Jeho ochranka k němu nikoho nepustila. Udělat potajmu fotografii (na mobil) na jeho vystoupení je opravdu risk a při odhalení jde doslova o zdraví. Bezpečnostní opatření při příchodu do divadla jsou velmi přísná, všichni procházejí bezpečnostním rámem a poté jsou ještě "projeti" rentgenovým pádlem na zjištění ukrytých fotoaparátů. Zde také bylo vidět, že je všechno zaměřeno na "vydělávání peněz". Pro příklad podepsaná fotografie Davida Copperfielda přijde na 10,-USD a plakátek s Crissem Angelem se u něj v divadle prodával za 300,-USD. V každém případě však i tato návštěva byla velmi zajímavá.
Jan Vaidiš s fotografiemi a autentickými podpisy od Lance Burtona a Davida Copperfielda

Vláďa: Měl jsi ještě nějaký velký kouzelnický zážitek?
Honza: Při návštěvě jednoho kouzelnického obchodu v Las Vegas jsem se dal do řeči s majitelem a pěkně jsme si oba zakouzlili. Při mém odchodu se mi zeptal, jestli nechci podpis od jednoho z nejslavnějších amerických kouzelníků Lance Burtona. Prý s ním jde večer na večeři. Samozřejmě jsem přikývl a rozloučili jsme se. Celý večer jsem přemýšlel jestli si ze mne obchodník neudělal srandu. O to větší bylo druhý den mé překvapení, když jsem se vrátil do jeho kouzelnického obchodu a na stole na mne čekal plakátek Lance Burtona na kterém byl jeho podpis s věnováním pro mne. Byl jsem nesmírně šťasten.

Mohl bych psát ještě dlouho, neboť povídání s Honzíkem Vaidišem bylo velmi zajímavé. Na závěr předseda MKM Josef Vogl poděkoval vzácnému hostu, že si udělal čas a přišel se s námi podělit o zajímavé dojmy z této cesty.
Do Motorletu se přišel podívat i náš společný kamarád Jožka Benko, který si nenechal ujít společné foto s Janem a Davidem!

Po skončení nám Honza ukázal své fotografie z jeho kouzelné cesty a ještě dlouho jsme si všichni společně povídali.

Tak skončil další ze salónku v Motorletu, kde se sice moc nekouzlilo a přesto to byl večer plný kouzelné atmosféry. Největší zásluhu na tom měl právě Jan Vaidiš a proto i touto cestou mu, za mne i celý Magický klub Motorlet, ještě jednou děkuji.

Klidné dny současné i budoucí přeje Vláďa Babka