Oslava 18 let profesní dráhy kouzelníka Pavla Dolejšky.

25. května 2017 v 16:57 | vladababka |  Akce

Již dlouho jsem na blog nepsal,ale jsou chvíle, kdy si myslím, že je to zapotřebí. Vláďa Babka


Ve čtvrtek 18. května 2017 jsem měl možnost shlédnout vystoupení kouzelníka, jehož "kouzelnickou kariéru" mám možnost sledovat téměř od jeho začátků. Mladičký milovník kouzel, Pavlík Dolejška, žák magické školy pana Jedličky, začínal opravdu od kouzelnické píky-hůlky. Poprvé jsem viděl jeho vystoupení v roce 2000 a v té době se nelišil od svých vrstevníků-kouzelníčků téměř ničím. Posléze byl vice a více vídán na kouzelnických festivalech např. v Divadle kouzel u Pavla Kožíška, na mládežnickém mezinárodním MARVIN CUPu Jaroslava Randáčka a vlastně na všech magických akcích po celé České republice. Postupně soutěžil a "pral" se o vítězství s ambiciozními kouzelníky z KIM Klubu Praha jako Ondrou Pšeničkou, Richardem Nedvědem, Lukášem Hejdrychem, Tomášem Zalabákem, Martinem Boháčem, současným mistrem ČR Alešem Hrdličkou, Alešem Březinou a dalšími vrstevníky. Prostě celou plejádou současných špičkových českých kouzelníků. Poté nastal určitý útlum v jeho kariéře, kdy se mi Pavel na čas ztratil z očí a přestal jsem ho vídat na soutěžích. Ale Pavel Dolejška nelenil ve své snaze. Byl již totiž zasažen šípem, né sice Amorovým, ale stejně silným " Šípem lásky pro kouzla". A právě v době, kdy se přestal předvádět a sbírat trofeje na festivalech, udělal své životní rozhodnutí a po skončení studií se rozhodl pro profesionální kouzelnickou kariéru. Jak dokazuje jeho současná vytíženost, rozhodnutí to bylo správné. Např. jen v letošním květnu 2017 měl nasmlouváno 22 vystoupení.

S Pavlem Dolejškou mám tu čest se setkávat i při některých vystoupeních Falešných hráčů. Kdo zná a viděl toto seskupení při akci ví, že kouzlit bez přestávky 4-5 hodin v kuse, pro 100-500 i více diváků, není zas tak snadné a proto se i zde vystřídalo poměrně dost kouzelníků, ale jen zlomek z nich to zvládl. Pavel Dolejška ano!!

V roce 2014 oslavil Pavel Dolejška 25. narozeniny a 15 let své kouzelnické kariéry Kouzelným galavečerem před vyprodaným Divadlem U Hasičů. O tři roky později, letos 18.5.2017, oslavil svoji "Kouzelnickou plnoletost" dalším Galavečerem, tentokráte v pražském vinohradském divadle ROYAL. Opět bylo beznadějně vyprodáno.

S Pavlem se sice vídáme při akcích Falešných hráčů, ale tam máme každý své "úkoly" a tak se jen pozdravíme a jdeme "dělat". V podstatě o sobě celý večer nevíme. Proto jsem byl velmi zvědavý, jak Pavel zvládne svoji show.

Při příchodu jsem byl překvapen množstvím lidí před divadlem. Ano, bylo vyprodáno. Co je překvapující, byli jsme zde vlastně jen tři lidé z kouzelnické branže - škoda. Zbytek diváků z "ulice" - super.

Téměř dvouhodinová "One man show" Pavla Dolejšky s 15 minutovou přestávkou však stála za shlédnutí. Již dlouho jsem se tak výborně nebavil. Pavel předvedl v první i druhé půli po čtyřech kouzlech. Neměl žádné profesionální asistenty a ukázal výbornou práci s asistujícími diváky. Právě zde se odrazil jeho téměř každodení kouzelnický styk s různým "lidským potenciálem". Okamžitá reakce na chování diváků, vtipné odpovědi, nenechat se zaskočit nečekaným projevem laického asistenta, naprostý přehled a dokonalé zvládnutí kouzel jen potvrdilo profesionalitu Pavla Dolejšky.

V úvodu vystoupení předvedli kouzla žáčci ze školy kouzel, kterou po panu Jedličkovi Pavel Dolejška převzal a je již jejím dlouholetý lektorem. Poté již přišel na řadu sám pan kouzelník.

Výběr kouzel pro diváky byl následující. Úvodní kouzlo s třemi půlmetrovými kartami bylo oceněno velkým potleskem. Sáček a vajíčko nezklame v žádné společnosti a když je předvedené, tak jak bylo, je výsledek úžasný. Mentální kouzlo s tištěným psaným doprovodem se dvěma asistenty jsem neznal, ale byl mile překvapen jeho závěrečným efektem, stejně jako diváci v sále. Sako show je závislé na vybraném divákovi. Pavel si vybral dobře. Dvoumetrového "dobráka s plnovousem, který se navíc v průběhu show projevil i jako výborný herec. A úspěch byl zaručen. Super a velký skandovaný aplaus.
Přestávka
V úvodu druhé části večera zazpíval náš kamarád a úžasný zpěvák Jan Smigmátor. Při jeho druhé písni Pavel kouzlil s létající stojací lampou. Myslím, že při tom byl překvapený i Honzík Smigmátor.
Další kouzla. Dva asistenti a přelétávání tří označených karet mezi nimi. Moc hezké a místními diváky bouřlivě oceněné kouzlo. Další kouzlo bylo s roztomilou dětskou asistentkou a velkým kreslícím blokem, na kterém oživla nakreslená zpívající hlava. Dále mentální kouzlo ve stylu Davida Copperfielda, kdy velký kačer dělá mentální predpověd. Pavel má toto číslo vyhrané a sklidil za to velký potlesk od diváků. Závěrečné "Přeletávání láhve a sklenky a souběžné množení velkých lahví od vína" bylo důstojným ukončením tohoto kouzelného galavečera Pavla Dolejšky.

Následoval dlouhotrvající potlesk stojících diváků v divadle Royal. Pavel dlouho diváky utišoval a poté došlo na jeho poděkování všem, kdo mu s tímto představením pomáhal. Vzpomenul a poděkoval i svému prvnímu kouzelnickému učiteli Jana Jedličkovi. V závěru bylo i velmi milé poděkování rodičům, prarodičům, své partnerce a celé další rodině. Po skončení se ještě Pavel Dolejška setkal s diváky osobně. Ti na něj čekali, žádali o podpis a fotografii s ním.
Jistě by se na tomto představení daly najít chybičky, ale "Kdo nezhřešil, ať hodí kamenem". Já osobně jsem byl s celým večerem velmi spokojen a jen mi bylo líto, že jej nevidělo více kouzelníků.
Mistře Pavle Dolejško, děkuji Vám z celého srdce, za příjemný kouzelnický zážitek. S úctou Vláďa Babka

Následuje pár fotografií od mistra okamžiku Pavla Šidla (zapůjčeno s jeho svolením).

Diváci v očekávání na vystoupení PD v divadle Royal
Ten večer bylo celé divadlo jen jeho.
Poslední rady malým kouzelníčkům před začátkem.
A malá předehra
a malý kouzelníček.
a další žák magické školy
a další malá kouzelnice
A ještě jeden již zkušený mladý kouzelník
Show začíná. PD s riesen kartami.
Sáček, vajíčko a sympatická asistující divačka.
Divačka kouzlí s vajíčkem sama a diváci se, společně s PD, baví.
Pavlův dlouholetý kamarád Aleš Matoušek, spíkr rádia SPIN, nyní v roli asistenta.
A kouzlo se povedlo - publikum šílí!!
No, není ten "Obr" úžasný?
Nakonec se z něj vyklubal usměvavý "Obr-Dobr". Perfektní show.
O přestávce se lidé bavili a PD přišel mezi ně.

Druhou část vystoupení zahájil Jan Smigmátor a i PD kouzlil.
Cestování tří označených karet v kalhotách vybraných diváků.
Zpívající nakreslená hlava a mladičká asistentka.
Finální kouzlo - množení lahví.
Vystoupení skončilo a PD děkuje všem zúčastněným.
Závěrečný potlesk diváků ve stoje pro Mistra Pavla Dolejšku
Ještě raperská píseň od největšího kamaráda
Poděkování a polibek přítelkyni.
Skončilo představení, světla zhasla, ale pro Pavla Dolejšku ať svítí dál jeho kouzelná, kouzelnická budoucnost.

Klidné dny budoucí přeje všem - Vláďa Babka
 


Komentáře

1 Simona Simona | Web | 26. května 2017 v 17:46 | Reagovat

Skvělý kamarádsko fanouškovský článek, pěkné fotky. Děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama